dlaczego.info

Dieta paleo: zalety i wady

dlaczego.info-dieta-paleo
Udostępnij

Dieta paleo: zalety i wady

Dieta paleo, znana również jako dieta wieku jaskiniowego, kiedy pierwsi ludzie, myśliwi i zbieracze, byli całkowicie związani z naturą. Inni specjaliści wolą nazywać to „odżywianiem ewolucyjnym„, aby wyjść poza koncepcję „paleo„.

Ta dieta ma swoich obrońców i krytyków, chociaż większość specjalistów uważa ją za dobry punkt wyjścia do pozostania szczupłym, silnym i energicznym, pod warunkiem, że unika się dogmatyzmów.

dlaczego.info-dieta-paleo

Dieta paleo opiera się na spożywaniu:
owoców, warzyw, orzechów i nasion, ryb i owoców morza, chudego mięsa i zdrowych tłuszczów.

Żywność, której należy unikać to:
produkty mleczne, rośliny strączkowe, zboża, przetworzona żywność, cukry, skrobie i alkohol.

Kiedy już poznasz listę produktów diety Paleo, które nie powinny być spożywane, łatwo zgadnąć, gdzie leży wielka kontrowersja tej metody żywieniowej.
Nasze matki i babki nauczyły nas od wieków, że rośliny strączkowe są bardzo dobre dla rozwoju fizycznego i umysłowego, co można by też rozszerzyć na zboża i produkty mleczne . Jednak zwolennicy tej diety wskazują, że wszystkie te typy potraw mają więcej wad niż zalet, więc należy ich unikać.

Rośliny strączkowe, zboża i produkty mleczne są zabronione.

Zacznijmy od roślin strączkowych .

Zwolennicy tej diety mówią, że nie są dobrym źródłem białka bo są trudne do strawienia (a zatem nie pozwalają na prawidłową absorpcję składników odżywczych) i zawierają wysoki poziom fitynianów i lektyn, które są szkodliwe dla naszego zdrowia .

Jeśli chodzi o zboża , główną krytyką obrońców diety paleo jest to, że zawierają one gluten, który żaden ludzki układ trawienny nie trawi i który u niektórych ludzi wywołuje alergię. Jest to również pokarm zawierający niewiele minerałów i witamin.
Zboża mają wysoki indeks glikemiczny i sprzyjają niespożywaniu weglowodanów z innych zdrowszych źródeł.

Produkty mleczne , inny wielki wróg obrońców tego „ewolucyjnego odżywiania”, są prześladowane z powodu niestrawności laktozy, wzrostu insuliny, którą wytwarzają i, co jest zaskakujące dla niewtajemniczonych, bo są ubogie w magnez i witaminę C i nie sprzyjają wchłanianiu wapnia .
To dlatego ci, którzy promują ten rodzaj diety, wierzą, że jedynym sposobem na wzmocnienie kości jest ćwiczenie fizyczne.

Osoby stosujące tę dietę, twierdzą, że:

    ********   ZAPRASZAM CIĘ NA >>>t.me/dlaczego_info <<< w komunikatorze TELEGRAM (jest dostępny tylko na smartfony, żeby go używać pobierz aplikację telegram ze sklepu google play na androida albo ze sklepu apple na ios) - inny niż TT i FB - na tym kanale też NA BIEŻĄCO DODAWANE SĄ NOWE WPISY ********

zapobiegają hiperglikemii i szczytom hipoglikemii (zmniejszając ryzyko cukrzycy), unikają chorób autoimmunologicznych, rzadziej cierpią na choroby sercowo-naczyniowe , tracą na wadze, są syte, jedzą mniejsze ilości, lepiej śpią , łagodzą stany zapalne (z obrażeniami i bez urazów) i poprawiają kondycję skóry poprzez spożywanie mniejszej ilości chemikaliów, cukrów, szkodliwych tłuszczów i soli.

dlaczego.info-dieta-paleo

Co myślą przeciwnicy diety paleo?

Istnieje duża rzesza specjalistów, którzy nie tylko podważają skuteczność tego systemu żywieniowego, ale także uważają go za szkodliwy dla zdrowia .
Wysokie spożycie mięsa i odrzucenie węglowodanów są głównymi czynnikami stosowanymi przez krytyków w odrzucaniu tego rodzaju diety.

Niedawne badania przeprowadzone przez University of Chicago potwierdzają tezę krytyków, demonstrując naukowo, że rozwój ludzkiego mózgu nastąpił dzięki spożywaniu dużych ilości skrobi i węglowodanów obecnych w zbożach.

Zespół naukowców pod kierunkiem dr Karen Hardy zauważa, że zastąpienie diety wegetariańskiej kolejną, bardziej intensywną konsumpcją zbóż było fundamentalne dla ludzi, szczególnie gdy zostały przetworzone termicznie, co pozwoliło przekształcić skrobię w glukozę, służąc jako paliwo dla coraz większych potrzeb energetycznych jaskiniowców.

Do tej pory wiele uwagi poświęcono roli, jaką białko zwierzęce i gotowanie odegrało w rozwoju ludzkiego mózgu w ciągu ostatnich dwóch milionów lat, a znaczenie węglowodanów, szczególnie w postaci produktów bogatych w skrobię, zostało całkowicie pominięte„, wyjaśniał dr Hardy w prezentacji tego badania.

Nie jest to jedyna praca naukowa kwestionująca dietę paleo.

Inna praca opublikowana przez University of Sydney ujawnia, że przeciwna diecie Paleo, dieta uboga w białka i bogata w węglowodany podwyższa poziom hormonu w organizmie (FGF21), któremu przypisuje się wiele efektów zdrowotnych, a wśród nich długowieczność.

Ciekawe, kiedy i jaka dieta stanie się równie popularna jak ostatnio dieta Paleo

  Jeśli podoba Ci się mój blog polub i udostępnij go innym. Sprawdź też inne wpisy na blogu.   Jak schudnąć bez odchudzania, bez diety, bez ćwiczeń i bez jojo. Sprawdź To     Wpis pochodzi z bloga Dlaczego.info   .....   zobacz więcej: Dlaczego.info

dlaczego.info-dieta-paleo

Dieta paleo: zalety i wady
http://dlaczego.info/dieta-paleo-zalety-i-wady/ ….
czy warto ją stosować?

 

 


Udostępnij