dlaczego.info

DLACZEGO ZIEWAMY I DLACZEGO ZIEWANIE JEST „ZARAŹLIWE”

DLACZEGO-ZIEWAMY-ZIEWANIE-ZARAZLIWE
Udostępnij

DLACZEGO ZIEWAMY I DLACZEGO ZIEWANIE JEST „ZARAŹLIWE”

Gdy ziewamy, dochodzi do wymiany gazowej we wszystkich pęcherzykach płucnych

Ziewanie jest odruchem polegającym na wykonaniu głębokiego wdechu i wydechu związany ze zmęczeniem, brakiem pobudzenia lub potrzebą snu, jednak występuje także podczas niedotlenienia oraz przy wybudzaniu się.
Ludzkie ziewanie jest silnym przekazem niewerbalnym, może posiadać różne znaczenia w zależności od sytuacji, w jakiej wystąpi.

Przyczyny ziewania nie są dokładnie poznane.

Jedna z teorii głosi, że ziewanie poprawia przepływ krwi i chłodzi mózg

    ********   ZAPRASZAM CIĘ NA >>>t.me/dlaczego_info <<< w komunikatorze TELEGRAM (jest dostępny tylko na smartfony, żeby go używać pobierz aplikację telegram ze sklepu google play na androida albo ze sklepu apple na ios) - inny niż TT i FB - na tym kanale też NA BIEŻĄCO DODAWANE SĄ NOWE WPISY ********

ZIEWANIE JEST „ZARAŹLIWE” – dlaczego ziewamy w tym samym momencie

– Odruch ziewania jest często opisywany jako zaraźliwy: osoba ziewająca może wywołać podobny odruch u drugiej.
CIEKAWOSTKA: Jak jednak pokazały badania, nie dają się zarazić ziewaniem osoby, którym zostanie przyłożony do głowy zimny kompres (co wspiera teorię o chłodzeniu mózgu).
Bezpośrednia przyczyna zaraźliwego ziewania może leżeć w neuronach lustrzanych, na przykład płata czołowego niektórych kręgowców, u których pod wpływem ekspozycji na bodziec od innych osobników tego samego gatunku i rzadko innych, dojdzie do aktywacji podobnych obszarów w mózgu. Zaproponowano teorię, że neurony lustrzane są czynnikiem napędzającym naśladownictwo, które leży u podstaw uczenia się u człowieka na przykład przyswajania języka.
– Ziewanie stanowi być może odgałęzienie tego samego popędu naśladowniczego.

 

DLACZEGO-ZIEWAMY-ZIEWANIE-ZARAZLIWE

  Jeśli podoba Ci się mój blog polub i udostępnij go innym. Sprawdź też inne wpisy na blogu.   Jak schudnąć bez odchudzania, bez diety, bez ćwiczeń i bez jojo. Sprawdź To     Wpis pochodzi z bloga Dlaczego.info   .....   zobacz więcej: Dlaczego.info

źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Ziewanie


Udostępnij